Ładowanie

Letnie Grand Prix – skoki na igelicie bez końcowego triumfu Kamila Stocha

Nie wszyscy traktują poważnie letnie skoki. Dla wielu zawodników jest to tylko cykl przygotowań do zawodów zimowych. Jednak trzeba pamiętać, że są to konkursy organizowane przez FIS, za które można otrzymać pokaźne nagrody i na stałe zapisać się w historii tej dyscypliny. Sprawdź, jak sobie radził w tym cyklu Kamil Stoch.

Letnie Grand Prix – skoki narciarskie bez śniegu

Zanim przejdziemy do tego, jak w całym cyklu wypadał nasz 3-krotny mistrz olimpijski, warto zebrać najważniejsze informacje na temat tych zawodów. Są one organizowane w przerwie pomiędzy sezonami zimowymi. Skoczkowie rywalizują na takich samych skoczniach jak w Pucharze Świata, jednak z racji pogody zeskok nie jest pokryty śniegiem, tylko wyłożony igelitem. Dzięki temu skoczkowie mogą bezpiecznie rywalizować.

Letnie Grand Prix to cykl zawodów, które mają dać skoczkom, chociażby namiastkę rywalizacji podobnej do Pucharu Świata. Rywalizacja odbywa się na kilku różnych skoczniach, najczęściej jest organizowane około 10 konkursów. Formuła rywalizacji jest taka sama jak w zawodach zimowych, skoczek z największą liczbą punktów w klasyfikacji generalnej wygrywa Letnie Grand Prix. Skoki narciarskie bez śniegu – jak widać to jest możliwe.

Kamil Stoch w zawodach na igelicie

Swoje pierwsze punkty w letnim cyklu konkursów, polski skoczek zdobył już w 2005 roku. To był zresztą bardzo udany sezon dla skoczka z Zębu, który w klasyfikacji generalnej zajął 11. miejsce. W zawodach w Hakubie zajął nawet wysoką, 5. pozycję.

letnie_grand_prix Letnie Grand Prix – skoki na igelicie bez końcowego triumfu Kamila Stocha
Obraz Gerhard G. z Pixabay

2 lata później było jeszcze lepiej. Polski skoczek 3 października 2007 odniósł swoje pierwsze zwycięstwo w zawodach Letniego Grand Prix. Kamil Stoch okazał się najlepszy w niemieckim Oberhofie a w klasyfikacji generalnej zajął 12. miejsce.

Kolejne 2-letnie sezony nie były już tak udane. W 2008 roku skoczek nie wystartował w zawodach z powodu kontuzji a rok później był dopiero 32. w klasyfikacji generalnej. Kamil Stoch te straty powetował sobie w 2010 roku. To było fantastyczne lato w wykonaniu polskiego skoczka. Wystartował on w 6 konkursach i we wszystkich nich stał na podium. To pozwoliło Stochowi zająć 2. miejsce w klasyfikacji generalnej. W kolejnym roku polski skoczek powtórzył ten wynik i również stanął na 2. miejscu podium.

To nie były jedyne sezony, w których skoczek stał na podium klasyfikacji generalnej. W 2016. roku Stoch zajął 3. miejsce a 4 lata później po raz 3. w karierze mistrz olimpijski z Soczi znowu uplasował się za zwycięzcą cyklu.

Jak widzisz, Letnie Grand Prix nigdy nie padło łupem Kamila Stocha. Polski skoczek nie wygrał klasyfikacji generalnej. To brakujące trofeum w kolekcji mistrza olimpijskiego, podobnie jak Mała Kryształowa Kula, o czym pisaliśmy tutaj