Ładowanie

Kim jest Thomas Thurnbichler – nowy trener Kamila Stocha i polskiej reprezentacji?

Thomas Thurnbichler

Kim jest Thomas Thurnbichler – nowy trener Kamila Stocha i polskiej reprezentacji?

Stało się! Jeden słabszy sezon wystarczył, żeby ze stanowiskiem trenerskim pożegnał się Michal Dolezal. Słabsze wyniki całej reprezentacji wymusiły zmiany w sztabie szkoleniowym. Teraz będzie on działał pod kierownictwem nowego trenera. Kim jest i jak pracuje Thomas Thurnbichler? Tego dowiesz się od nas. 

Niespełniona nadzieja austriackich skoków

Thomas Thurmbichler urodził się w 18 czerwca 1989.  Patrząc na to, że w stawce Pucharu Świata nadal są skoczkowie starsi od niego (m.in. w polskiej reprezentacji Kamil Stoch czy Piotr Żyła) to można stwierdzić, że nie spełnił on pokładanych w nim nadziei. Po raz pierwszy o skoczku z Austrii zrobiło się głośno w 2003 roku. Wtedy to startował jako przedskoczek przed zawodami Pucharu Świata w Bischofshofen. Thurmbichler wykonał tzw. podwójny skok, czyli wylądował na buli, od której się odbił i poleciał jeszcze kolejne kilkadziesiąt metrów.

Jako junior jego największym sukcesem był brązowym medal mistrzostw świata juniorów w 2007 w zawodach indywidualnych. Thurmbichler dołożył do tego jeszcze 2 złota w drużynie. W seniorskich zawodach nie udało mu się nigdy powtórzyć tych sukcesów. W Pucharze Świata jego najwyższą pozycją było 45. miejsce w zawodach w Bischofshofen. Trochę lepiej mu szło w Pucharze Kontynentalnym, który dwukrotnie zakończył w drugiej dziesiątce klasyfikacji generalnej. W 2011 roku zdecydował się zakończyć karierę zawodnika i w pełni skupił się na byciu trenerem.

Thomas Thurmbichler – kariera trenerska

Szybkie zakończenie profesjonalnego skakania pozwoliło skupić się na zdobywaniu wiedzy trenerskiej Austriak skupił się na studiach oraz prowadzeniu grup młodzieżowych. Jego metody przyniosły efekt podczas prowadzenia kadry juniorskiej. Reprezentanci Austrii pod jego wodzą stawali na najwyższych stopniach podium w imprezach mistrzowskich. 

Dobre wyniki juniorów nie pozostały bez echa, Thurmbichler został wcielony do sztabu seniorskiej reprezentacji. Młody Austriak był mocnym punktem ekipy pod przewodnictwem Andreasa Widhoelzla. Reprezentacja pod jego wodzą zdobyła złoty medal w konkursie drużynowym na Igrzyskach Olimpijskich oraz wygrała klasyfikację narodów w Pucharze Świata. 

Przedstawiciel nowej szkoły w skokach

Prowadzenie zawodników starszych od siebie może być sporym wyzwaniem dla Austriaka. Jednak bardzo dobra opinia w środowisku pozwala mieć nadzieję, że Thurmbichler sobie poradzi z postawionym zadaniem. Szkoleniowiec jest miłośnikiem nowoczesnych rozwiązań. Wszyscy sympatycy skoków w Polsce liczą, że nowoczesne technologie pozwolą doprowadzić na szczyt Kamila Stocha i resztę biało-czerwonej ekipy. 

You May Have Missed