Ładowanie

Mała Kryształowa Kula – brakujący skalp Kamila Stocha

mała_kryształowa_kula_Kamil_stoch

Mała Kryształowa Kula – brakujący skalp Kamila Stocha

Kamil Stoch to sportowiec, który zdobył w swojej karierze prawie wszystko. W jego kolekcji są jednak małe braki a dotyczą one trofeów za zawody w lotach. Skoczek wygrywał pojedyncze konkursy, ale ani razu nie udało mu się stanąć na najwyższym podium mistrzostw świata oraz klasyfikacji generalnej Pucharu Świata w lotach. Kiedy był tego najbliżej? Tego dowiesz się od nas. 

Mała Kryształowa Kula – co to jest? 

Ostatnio przedstawiliśmy Wam, jak wyglądały zmagania Kamila Stocha w zawodach o mistrzostwo świata w lotach, więcej na ten temat znajdziecie tutaj. Jednak to nie jedyna nagroda, jaka jest przyznawana specjalistom w tej dziedzinie. Od wielu lat, najlepsi lotnicy otrzymują również Małą Kryształową Kulę, która jest wręczana na zakończenie sezonu w Planicy. To trofeum, które otrzymuje skoczek z największą ilością punktów PŚ za zawody na skoczniach mamucich. Nagroda jest przyznawana od wielu lat, ale jeszcze nigdy nie otrzymał jej Polak, chociaż kilka razy było bardzo blisko.

Mała Kryształowa Kula i Kamil Stoch – trudny związek

Naszemu najlepszemu skoczkowi trudno odmówić wielkich umiejętności. Zdobyte trofea tylko potwierdzają to, że Polak jest wybitnym skoczkiem, który potrafi sobie radzić w różnych warunkach. Jednak jego ogromna kolekcja ma 2 małe braki. Jednym z nich jest złoty medal mistrzostw świata, o czym pisaliśmy ostatnio. Drugim trofeum, które brakuje naszemu skoczkowi jest Mała Kryształowa Kula. I to pomimo tego, że w całej karierze aż 5 razy wygrywał konkursy lotów narciarskich.

mala_krysztalowa_kula Mała Kryształowa Kula – brakujący skalp Kamila Stocha
Zdjęcie autorstwa Adrien Olichon z Pexels

Kamil Stoch był najbliżej jej zdobycia w sezonie 2017/2018. Wtedy zabrakło mu zaledwie 7 punktów. To rok, w którym polski skoczek wygrywał prawie wszystko, jednak słabsza dyspozycja w styczniowych zawodach na skoczni Kulm zaważył o tym, że Polak zajął 2. miejsce w klasyfikacji za loty narciarskie. W Austrii Stoch zajął 21. miejsce, później był 6. w Vikersund i dwukrotnie zwyciężył w zawodach w Planicy. Niestety, w ostatecznej klasyfikacji musiał uznać wyższość Andreasa Stjernena. 

Kamil był też na podium zawodów o Małą Kryształową Kulę sezon wcześniej. Wtedy zajął 3. miejsce. Niestety dla niego, w tamtym czasie w kapitalnej formie był Stefan Kraft, który wygrał 4 na 5 konkursów. Co ciekawe, jedynymi zawodami były te rozgrywane w Vikersund a tam najlepszy okazał się Kamil Stoch

Polacy w rywalizacji o Małą Kryształową Kulą

W historii skoków narciarskich żaden reprezentant Polski nie wygrał tego trofeum. O Kamilu Stochu już pisaliśmy. Adam Małysz mógł mieć to trofeum na swoim koncie, gdyby nie to, że nikt go nie przyznawał w sezonie 2006/2007. Na podium klasyfikacji generalnej za loty narciarskie był też dwukrotnie Piotr Żyła. Zajął on 3. pozycje w sezonach 2018/2019 i 2019/2020.