Ładowanie

Mistrzostwa Polski w skokach – pasmo sukcesów Kamila Stocha

Skoro na światowych arenach mało kto może się równać z Kamilem Stochem, to co powiedzieć o rywalizacji na krajowym podwórku. Nasz skoczek wielokrotnie był liderem polskich skoków, co jasno było widać na arenach, na których były rozgrywane Mistrzostwa Polski w skokach. Śmiało można powiedzieć, że jest on multimedalistą tej imprezy.

Początki Kamila Stocha w krajowym czempionacie

Kamil Stoch pierwsze kroki wśród najlepszych polskich skoczków stawiał już jako nastolatek. Pierwszy raz na belce startowej tej imprezy usiadł, chociaż nie miał nawet 14 lat. W lutym 2001 roku oddał on pierwszy skok. Nie była to próba bardzo udana, 62,5 metra na obiekcie K-85 nie dało awansu do finałowej serii i nastolatek zajął 37. miejsce. Co ciekawe, w tej imprezie nie wystąpił Adam Małysz a złoto pod nieobecność ówczesnego mistrza świata zdobył Łukasz Kruczek.

W kolejnych latach Kamil Stoch coraz śmielej pukał do drzwi krajowej czołówki. Bardzo często kończył zawody w czołowej 10., jednak w latach 2001-2005, zawsze trochę brakowało mu do tego, żeby stanąć na podium.

Mistrzostwa Polski w skokach – pierwszy medal Kamila Stocha

Przełamanie skoczka z Zębu nastąpiło 26 stycznia 2005. Wtedy to zawodnik zajął 3. miejsce w zawodach w Szczyrku. Mistrzostwa Polski w skokach wtedy zakończyły się po pierwszej serii, zawody wygrał Adam Małysz. Od tego czasu Kamil Stoch zaczął regularnie się pojawiać na podium tej imprezy i to zarówno w zawodach zimowych, jak i letnich. Do grudnia 2007 roku Kamil Stoch zdobył aż 8 medali krajowego czempionatu.

garmisch-gca8c80de5_640 Mistrzostwa Polski w skokach – pasmo sukcesów Kamila Stocha
Obraz inextremo96 z Pixabay

Pierwszy złoty medal w Zakopanem

Święta Bożego Narodzenia w 2007 roku na pewno są szczególne dla zawodnika z Zębu. To właśnie 26 grudnia tego roku, skoczek po raz pierwszy wygrał mistrzowskie zawody. Kamil Stoch okazał się najlepszy na Wielkiej Krokwi. W zawodach nie wziął udziału Adam Małysz i pod jego nieobecność to właśnie późniejszy mistrz olimpijski zostawił wszystkich w pokonanym polu.

Era po Adamie Małyszu

Pochodzący z Wisły skoczek jest rekordzistą, jeśli chodzi o zdobyte medale w Mistrzostwach Polski. Ma ich aż 47 w swoim dorobku, jeśli zebrać medale w zawodach zimowych i letnich razem. Jednak po zakończeniu kariery przez Małysza, to właśnie Stoch zaczął najczęściej pojawiać się na najwyższym stopniu podium.

Skoczek, który pochodzi z Zębu ma w swoim dorobku już 34 krążki z różnych kruszców. Najbardziej cenne są te ze złota, tych ma aż 10, jeśli chodzi o zawody indywidualne. Do tego dorobku można też wliczyć 2 złote medale zdobyte w zawodach medalowych. A to jeszcze nie koniec, skoczek ma szanse na kolejne zdobycze w następnych latach.