Ładowanie

Kamil Stoch – loty narciarskie to jego żywioł

Kolekcja sukcesów Kamila Stocha jest ogromna. Jednak wśród wielu zwycięstw i medali brakuje jednego złotego medalu – za wygranie mistrzostw świata w lotach. Okazja do jego zdobycia nadarzy się niebawem w Vikersund. My postaramy się przybliżyć, jak wyglądały starty Polaka w tej imprezie w przeszłości.

Mistrzostwa Świata w lotach – początki nie były kolorowe

Trudno znaleźć skoczka, który w dojście do sukcesów włożył więcej pracy niż Kamil Stoch. Loty narciarskie nie były na początku jego domeną, jednak w końcu przyszedł czas na sukcesy również w tej odmianie.

Zanim przejdziemy do analizy występów polskiego mistrza, trzeba pamiętać, że te zawody mają specyficzną formułę. Trwają one 2 dni i do zdobycia mistrzostwa potrzeba 4 dalekich lotów. Po pierwszej serii w rywalizacji zostaje tylko 30 skoczków, którzy walczą o najwyższe miejsca.

Jeśli chodzi o starty na mistrzostwach świata, to debiut przypadł na roku 2006 i imprezę w Tauplitz/Bad Mitterndorf. W pierwszym starcie Kamil Stoch odpadł po pierwszej serii. 2 lata później, w zawodach w Oberstdorfie Polak również nie awansował do czołowej 30. 35. pozycja w Austrii i oczko wyżej w Niemczech, tak wyglądały pierwsze starty mistrza olimpijskiego w tej imprezie.

mathias-elle-xX4iTH8DXh0-unsplash Kamil Stoch – loty narciarskie to jego żywioł
Photo by Mathias Elle on Unsplash

Przełom w Planicy i o krok od podium

Lata 2010, 2012 i 2014 to kolejne starty w mistrzostwach świata w lotach i stały progres Kamila Stocha. 12 lat temu impreza odbywała się w Planicy i Polakowi w końcu udało się awansować do finałowych serii. Nasz zawodnik ostatecznie ukończył zawody na 16. miejscu. 2 lata później było jeszcze lepiej, ponieważ Stoch zajął 10. pozycję w Vikersund. 2014 rok był jednym z najlepszych w karierze Polaka. Na czempionat w Harrachovie nasz skoczek przyjechał opromieniony zdobyciem 2 złotych medali olimpijskich. Niestety w Czechach pogoda była kapryśna, rozegrano tylko 2 serie a Stoch zakończył rywalizację na 5. miejscu.

Wpadka w 2016 roku…

Po 10 latach rywalizacja wróciła do Tauplitz/Bad Mitterndorf. Austriacka skocznia mamucia znowu nie okazała się szczęśliwa dla Polaka, który nie przebrnął nawet kwalifikacji. Na usprawiedliwienie naszego mistrza można tylko powiedzieć, że zawody toczyły się przy bardzo zmiennym wietrze.

… Powetowana 2 lata później

Już przed turniejem w Obertsdorfie było wiadomo, że Kamil Stoch jechał tam w znakomitej formie. Dość powiedzieć, że kilka dni wcześniej wygrał wszystkie 4 konkursy na Turnieju Czterech Skoczni. Podczas zawodów w Niemczech zajął 2. miejsce, ustępując tylko Danielowi Andre Tande. Być może ten wynik byłby lepszy, gdyby nie to, że wiatr nie pozwolił na rozegranie ostatniej serii zawodów. Do srebra Kamil Stoch dołożył jeszcze brąz w drużynie. 2 lata później, podczas zawodów w Planicy, Polacy również miejsce na najniższym stopniu podium. Indywidualnie Polak zajął 8. miejsce.

Srebrny medal i 2 brązowe krążki – tak wygląda dorobek który uzbierał Kamil Stoch. Loty Narciarskie to jedyne mistrzostwa w których jeszcze nie wygrał. O upragnione złoto będzie mógł powalczyć już za kilka dni. Od 10 do 13 marca światowy czempionat będzie odbywał się w norweskim Vikersund.