Ładowanie

Złoty Orzeł Kamil Stoch. Turniej Czterech Skoczni to jego impreza!

Kamil Stoch. Turniej Czterech Skoczni

Złoty Orzeł Kamil Stoch. Turniej Czterech Skoczni to jego impreza!

Turniej Czterech Skoczni to legendarny cykl, który już od lat rozpala serca fanów skoków narciarskich. Zwycięzcy tych zawodów już na stałe trafiają do panteonu sław tej dyscypliny. Szczególnie jeśli robią to w takich stylu jak w sezonie 2017/2018 Kamil Stoch. Turniej Czterech Skoczni to impreza, w której skoczek z Zębu wygrywał już 3 razy. Sprawdź, jak tego dokonał.

Turniej Czterech Skoczni – magiczny cykl dla Polaków

Świąteczno-noworoczny cykl został po raz pierwszy rozegrany w 1953 roku. Na inaugurację triumfatorem został Austriak Josef Bradl. Polscy skoczkowie bardzo długo nie potrafili odnieść triumfu w tych zawodach. Dopiero eksplozja formy Adama Małysza sprawiła, że nagroda za triumf powędrowała do skoczka znad Wisły. Dla biało-czerwonych impreza rozegrana w sezonie 2000/2001 była magiczna, ponieważ to po niej nastąpiła Małyszomania i wielka moda na skoki narciarskie. Wtedy nikt nie przypuszczał, że na kolejne zwycięstwo Polaka w tych zawodach przyjdzie poczekać aż 16 lat.

Pierwszy triumf Kamila Stocha w TCS

Przez długie lata ani Adam Małysz, ani Kamil Stoch, ani nikt inny z reprezentacji Polski nie potrafił oddać 8 skoków, które dałyby wygraną w całym cyklu. Aż w sezonie 2016/2017 wielką moc pokazał Kamil Stoch. Polak zaczął jednak spokojnie, od drugich miejsc w Oberstdorfie i Ga-Pa. Następnie w Innsbrucku ówczesny mistrz olimpijski z Soczi zajął 4. miejsce. Jednak w Bischofshofen nie miał sobie równych i w wielkim stylu zapewnił sobie triumf w klasyfikacji generalnej Turnieju Czterech Skoczni.

Dominator Kamil Stoch. Turniej Czterech Skoczni 2017/2018

Skoro w końcu Polak przełamał „klątwę TCS” to można było pójść o krok dalej. Do 2018 roku tylko jeden skoczek w historii zdołał wygrać wszystkie konkursy – był nim Niemiec Sven Hannawald. To tylko pokazuje, jak trudne jest to wyzwanie. A jemu sprostał Kamil Stoch. Turniej Czterech Skoczni w sezonie 2017/2018 był widowiskiem jednego aktora. Polski skoczek wygrał wszystkie konkursy i to on wyrównał wyczyn niemieckiej legendy. Rok później ten wyczyn powtórzył Ryōyū Kobayashi.

Zwycięstwo w sezonie 2020/2021

Po wielkim zwycięstwie Japończyka, kolejne tournée wygrał Dawid Kubacki. A rok później po Złotego Orła sięgnął ponownie Kamil Stoch. Polak ponownie zdominował austriacką część cyklu, triumfując w Innsbrucku i Bischofshofen. Tym samym ma na koncie aż 3 zwycięstwa w TCS. Więcej od niego tournee wygrywali tylko Janne Ahonen (5 razy) i Jens Weißflog (4 razy). Oprócz Kamila Stocha trzykrotnie ten cykl wygrywali Helmut Recknagel i Bjørn Wirkola. 

You May Have Missed